Transport samochodu na lawecie – porady i wskazówki

Transport samochodu na lawecie – porady i wskazówki

Samochód to wygodny i popularny środek transportu pozwalający pokonywać bardzo długie trasy. Co jednak w przypadku, gdy chcemy przetransportować auto, ale bez użycia jego silnika? W takiej sytuacji niezastąpiony jest transport auta na lawecie, czyli platformie służącej do przewozu samochodów.

Kiedy laweta jest potrzebna?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: gdy nie chcemy, aby auto było używane lub w wyniku awarii samo nie może jechać, a musimy je przetransportować. Dla przykładu, transport nowych aut z fabryki do salonów sprzedaży lub sprowadzenie używanego samochodu z zagranicy. Aby samochody nie straciły na wartości, należy przewieźć je na lawecie. Podobnie w sytuacji awarii lub poważnego uszkodzenia, laweta jest idealnym narzędziem do dostarczenia samochodu do warsztatu. 

Rodzaje lawet

Wyróżniamy lawety, jako przyczepy z platformą do transportu samochodów oraz autolawety, czyli pojazd zawierający taką platformę jako integralny element swojej konstrukcji. Praktyczniejsza i prostsza w prowadzeniu jest autolaweta, jednak z uwagi na konstrukcję laweta umożliwia załadunek większej ilości samochodów.

Kto może prowadzić lawetę?

Kierowca z prawem jazdy w kategorii B może prowadzić samochód z lawetą oraz autolawetę, jeśli łączna masa pojazdu wraz z ładunkiem nie przekroczy 3,5 t. W przypadku wyższej dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu, konieczne jest uprawnienie B+E lub C. Bark lub przekroczenie uprawnień będzie skutkować poważnymi konsekwencjami.

Kilka porad

Przy załadunku samochodu na platformę warto skorzystać z pomocy drugiej osoby, która, przypatrując się z boku, będzie dyrygować kierującym wprowadzany pojazd. Samochód powinien być wprowadzany na lawetę silnikiem do przodu, aby wypośrodkować ciężar ładunku. Jeśli transportowane auto ma silnik z tyłu – wjeżdżamy nim na platformę tyłem , jak z przodu to przodem.

Kluczowe dla bezpieczeństwa jest odpowiednie przypięcie kół przewożonego samochodu do platformy. Użyte pasy muszą mieć homologację i nie mogą być przetarte. Klamra pasów musi być zatrzaśnięta. Pasy nie mogą wystawać, ani mieć żadnych luzów. Solidne zamocowanie ładunku to gwarancja bezpieczeństwa. Pęknięcie lub odpięcie pasów w czasie jazdy może się zakończyć tragicznie.

W przypadku samochodów uszkodzonych do ich załadunku niezbędny jest wyciąg, który umożliwia wprowadzenie auta na platformę przy użyciu haka i liny. Takie oprzyrządowanie przeważnie znajduje się na autolawetach.

Jak jechać z  ładunkiem na lawecie?

Przepisy ruchu drogowego wymagają, aby prowadzący załadowaną lawetę jechał wolniej niż w przypadku prowadzącego zwykły pojazd – do 70 km/h w terenie niezabudowanym na drodze jednopasmowej i do 80 km/h na drodze dwupasmowej, ekspresowej i autostradzie. W czasie jazdy należy też włączyć światła awaryjne i sygnalizator świetlny, a kierowca powinien mieć założoną kamizelkę odblaskową.

Leave a Comment

Your email address will not be published.