Rodzaje podnośników koszowych. Jak wybrać właściwy typ podnośnika koszowego?

Rodzaje podnośników koszowych. Jak wybrać właściwy typ podnośnika koszowego?

Podnośniki koszowe znajdują zastosowanie w wielu branżach. Takie urządzenia umożliwiają wykonanie prac montażowych, naprawczych, budowlanych na znacznej wysokości. Jakie rodzaje podnośników koszowych wyróżniamy? Jaki typ podnośnika sprawdzi się w konkretnym przypadku? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury! 

Rodzaje podnośników koszowych 

Wyróżniamy kilka rodzajów podnośników koszowych. Jak wygląda ów podział i czym kierować się przy wyborze urządzenia? 

Sposób podnoszenia 

Ze względu na sposób podnoszenia wyróżniamy: 

  • Podnośniki nożycowe ‒ konstrukcja takich modeli opiera się o skrzyżowane ramiona, które pionowo unoszą podest. Takie podnośniki są bardzo stabilne, zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu sprawdzają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów, w tym także na nierównych obszarach. 
  • Podnośniki przegubowe ‒ podnośniki przegubowe wyróżniają się dużym zasięgiem roboczym, są więc doskonałym rozwiązaniem w przypadku trudno dostępnych miejsc. Takie podnośniki mają kompaktowe wymiary, mogą poruszać się nawet po wąskich przestrzeniach. 
  • Podnośniki teleskopowe ‒ zalety podnośników teleskopowych to przede wszystkim znaczna długość wysięgnika, mała waga i niewielkie gabaryty. Takie modele sprawdzają się podczas pracy na dużej wysokości. 

Sposób przemieszczania

Ze względu na sposób przemieszczania wyróżniamy:

  • Podnośniki samojezdne ‒ to modele, które wyposażone są we własny napęd ‒ elektryczny lub spalinowy. Tego typu podnośniki wykorzystywane są zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz różnego typu obiektów. 
  • Podnośniki samochodowe ‒ to modele zamontowane na platformie samochodu. Zintegrowanie konstrukcji podnośnika z samochodem umożliwia pokonanie nawet bardzo dużych odległości, a w przypadku niektórych modeli jazdę nawet po trudnym terenie. Podnośniki samochodowe mają duży udźwig oraz sporą wysokość podnoszenia. 
  • Podnośniki na przyczepach ‒ transport takich podnośników wymaga użycia samochodu.  

Rodzaj napędu 

Ze względu na rodzaj napędu wyróżniamy podnośniki spalinowe i elektryczne. 

  • Podnośniki spalinowe ‒ ze względu na emisję spalin przeznaczone są do prac na zewnątrz, na przykład na placach budów. 
  • Podnośniki elektryczne ‒ modele do pracy wewnątrz obiektów, na przykład w magazynach, sklepach, centrach handlowych, kościołach. 

Jak widać, dostępne są podnośniki o różnych parametrach, zalecane do prac wewnątrz i na zewnątrz obiektów, w tym również w miejscach trudnodostępnych. Zanim więc wybierzemy podnośnik dokładnie przeanalizujmy nasze potrzeby, a jeśli będzie taka konieczność, skonsultujmy się z fachowcem, który pomoże w doborze optymalnego rozwiązania.

Leave a Comment

Your email address will not be published.