Rodzaje palet – nie tylko europaleta

Palety to bardzo popularne konstrukcje umożliwiające transport różnego typu ładunków. Wykorzystywane są one w wielu branżach, są niezbędne w magazynach, halach produkcyjnych, centrach logistycznych i w wielu innych miejscach. Jakie rodzaje palet wyróżniamy? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Rodzaje palet ‒ co warto wiedzieć? 

Palety możemy podzielić, uwzględniając dwa kryteria: materiał, z jakiego zostały wykonane oraz wymiary. Na rynku dostępne są palety z drewna, plastiku oraz metalu. Wymiary palet to: 800 x 600 mm, 800 x 1200 mm, 1000 x 1200 mm, 1200 x 1200 mm. Czym charakteryzują się konkretne rodzaje?

EPAL, EURO i inne rodzaje palet  

  • Paleta EPAL / paleta z cechą EPAL ‒ jest to płaska, wykonana z drewna paleta o wymiarach 800 x 1200 mm. EPAL to paleta wymienna, zgodne z normą europejską EN 13698-1 oraz Kodeksem UIC 435. Jest to paleta czterowejściowa, bardzo uniwersalna ‒ można ją transportować i podnosić za pomocą niemal wszystkich wózków widłowych. Na takiej palecie muszą znajdować się oznaczenia EPAL (na wszystkich wspornikach zewnętrznych) lub oznaczenia EPAL i EUR (na przeciwległych wspornikach zewnętrznych skrajnych). 
  • Paleta EUR / paleta z cechą kolejową ‒  drewniana, płaska, czterowejściowa paleta o wymiarach 800 x 1200 mm. Na takiej palecie znajdują się oznaczenia UIC (bądź inne, odpowiednie dla danych kolei) oraz oznaczenia EUR (na przeciwległych wspornikach zewnętrznych skrajnych).
  • Paleta Stringer ‒  to czterowejściowa, zamknięta od dołu paleta o konstrukcji blokowej, z bocznym wzmocnieniem i wycięciem dla wideł. Palety tego typu cieszą się największym powodzeniem w Ameryce Północnej, Afryce oraz Azji.
  • Paleta Bearer ‒ to dwuwejściowa, blokowa paleta. Transport i unoszenie tego typu modeli wymaga użycia pojazdu o niskim profilu. Takie palety najczęściej wykorzystywane są w Ameryce Północnej, Afryce i Azji.

Palety plastikowe 

O wiele mniejszą popularnością niż palety drewniana cieszą się palety plastikowe. Wśród zalet takich palet wymienić możemy to, że są lekkie i bezproblemowe w utrzymaniu w czystości. Są jednak mniej trwałe od drewnianych. 

Palety metalowe 

To bardzo trwałe palety wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym oraz hutniczym.

Na rynku dostępne są palety drewniane, metalowe i plastikowe. Największą popularnością cieszą się pierwsze z wymienionych, czyli modele wykonane z drewna. Wśród palet drewnianych wyróżniamy palety Paleta EPAL EUR / paleta z cechą kolejową,  Paleta Stringer, Paleta Bearer. 

Leave a Comment

Your email address will not be published.