Rodzaje dźwigów HDS

Transport towarów, a także materiałów ciężkich jest w obecnych czasach niezwykle popularny. Pojazdy niskopodłogowe, z naczepami, wyposażone w dźwig HDS przewożą zarówno artykuły spożywcze, jak i przemysłowe, czy budowlane, dostarczając dzięki temu firmom odpowiednie zaopatrzenie. Mimo że najpowszechniej użytkowane są oczywiście zabudowane naczepy lub też pojazdy niskopodłogowe, nie mniej potrzebne są także usługi z wykorzystaniem tak zwanych dźwigów HDS. Co to jest za maszyna? Jakie można wyróżnić jej rodzaje? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Dźwig HDS – co to jest? 

Pojazdy te można najczęściej spotkać bezpośrednio na placach budowlanych lub w ich pobliżu. Są to samobieżne dźwigi oraz żurawie, które osadzone są na dużych samochodach ciężarowych. Skrót HDS oznacza natomiast hydrauliczny dźwig samochodowy. Jest to zatem maszyna, służąca do samodzielnego załadunku, transportu oraz rozładunku towaru ciężkiego. Nie da się ukryć, że jest to jeden z uniwersalnych rodzajów transportu, ponieważ zarówno do załadunku, jak i rozładunku nie potrzeba dodatkowego dźwigu oraz innych urządzeń, np. wózków widłowych, czy ramp rozładunkowych. Dźwigi HDS są zatem maszynami potrzebnymi i pożądanymi w całym przemyśle budowlanym.

Jakie rodzaje dźwigów HDS można wyróżnić?

Co istotne, można wyróżnić kilka rodzajów dźwigów HDS. Jakie to są?

•Do użytku ogólnego – dźwig ten montowany jest zazwyczaj na podwoziu pojazdu. Jego wysięgnik pracuje pionowo lub poziomo, jest też wyposażony w widły do palet. Dzięki tym pojazdom można świadczyć przede wszystkim usługi załadunku oraz rozładunku bez przestrzeni ładunkowej.

•Do wycinki leśnej – dźwigi te montuje się najczęściej na podwoziu pojazdu lub na specjalnej przyczepie, która jest przystosowywana do przewożenia drewna. Są one wyposażone w urządzenia, służące do chwytania kłód. Dzięki tym pojazdom można załadować drewno w lesie, nie wykorzystując innych maszyn i urządzeń.

•Montowane za kabiną kierowcy – są to typowe wysięgniki. Dzięki nim można załadować i rozładować towar z tego samego pojazdu, na którym są zamontowane. Najczęściej wykorzystują je typowe przedsiębiorstwa transportowe.

•Montowane za przestrzenią ładunkową – tego typu dźwigi HDS wykorzystuje się zwykle w ciężarówkach wraz z przyczepami. Montuje się je pomiędzy tandemem, dzięki temu można zarówno załadować, jak i rozładować materiały z ciężarówki oraz przyczepy, bez konieczności odpinania poszczególnych części pojazdu typu tandem.

Dźwigi HDS – zalety

Maszyny te mają wiele zalet. Przede wszystkim wyróżniają się sporym wysięgiem od kilku do kilkunastu metrów. Wykorzystując je, można podnosić ciężkie przedmioty, które ważą kilka ton. Ponadto, nie są związane na stałe z podwoziem danego pojazdu. Dzięki temu można je rozmontować oraz zamontować w innym pojeździe. Co więcej, dźwigi HDS wyposażone są także w rozsuwane podpory, które świetnie stabilizują pojazd podczas załadunku oraz rozładunku towaru.

Dźwig HDS jest niezwykle przydatnym pojazdem, dzięki któremu można z łatwością załadować, przewieźć oraz rozładować towar. Wyróżnia się kilka rodzajów dźwigów HDS, do popularnych należą szczególnie te, które wykorzystywane są do użytku ogólnego, czy do wycinki leśnej oraz takie, które montuje się za kabiną kierowcy.

Leave a Comment

Your email address will not be published.