Jak zorganizować transport maszyn przemysłowych?

Waga maszyn przemysłowych wynosi od kilku do kilkunastu ton, są to maszyny wielkogabarytowe, o nieregularnych kształtach, często podatne na uszkodzenia. 

Transport takiego sprzętu jest więc trudnym zadaniem, wymaga umiejętności i zastosowania specjalistycznych urządzeń. Jak zorganizować taki przewóz? Zachęcamy do lektury! 

Transport maszyn przemysłowych ‒ krok po kroku 

Przede wszystkim transport maszyn przemysłowych, na przykład linii produkcyjnych, frezarek, tokarek, wydmuchiwarek i innych tego typu maszyn, musi być dokładnie zaplanowany. Zarówno załadunek, jak i przewóz i rozładunek przebiegać muszą z największą ostrożnością i zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa.

  1. Krok pierwszy to prawidłowy demontaż maszyny (jeśli oczywiście jest to możliwe). Kolejny etap to umieszczenie maszyny na naczepie lub przyczepie. 
  1. Pojazd musi być dostosowany do wymiarów i wagi  przewożonego ładunku, ważne też, by był wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia, między innymi pasy, łańcuchy, blokady. 
  1. Załadunek maszyn najczęściej odbywa się za pomocą dźwigów. Umieszczony na platformie pojazdu sprzęt należy zabezpieczyć z największą dokładnością. Nieprawidłowo wykonane zabezpieczenia doprowadzić mogą do zsunięcia się maszyny z platformy, co może mieć tragiczne konsekwencje. Porządne zabezpieczenia zminimalizują także ryzyko uszkodzenia maszyny. 
  1. Trasa, którą będziemy jechać, powinna być zaplanowana z wyprzedzeniem. Należy uwzględnić przepisy drogowe dotyczące łącznej wagi pojazdu. Transport wielkogabarytowy najczęściej odbywa się obwodnicami miast, a przebiega w godzinach nocnych ‒ nocą ruch jest o wiele mniej intensywny niż w dzień. Warto też zweryfikować bezpieczeństwo trasy, ewentualne utrudnienia, wąskie zakręty, nierówności. 
  1. Po dotarciu na miejsce, pozostaje wyłącznie kwestia rozładunku. Tutaj także należy pamiętać o zachowaniu norm bezpieczeństwa, konieczny jest również specjalistyczny sprzęt. 

Jak widać, transport maszyn przemysłowych, tak samo, jak budowlanych, rolniczych i wszelkiego rodzaju sprzętu wielkogabarytowego, wymaga specjalistycznego pojazdu. Przewoźnik natomiast musi mieć odpowiednie kwalifikacje. Jeśli więc staniemy przed koniecznością przewozu takiego sprzętu, skorzystajmy z pomocy zaufanej firmy. 

Leave a Comment

Your email address will not be published.