Jak zbudowany jest HDS

Hydrauliczny dźwig samochodowy, dzięki swojej charakterystycznej budowie może wykonać mnóstwo prac w miejscach, do których nie będą w stanie dotrzeć inne pojazdy ciężarowe. Ta niezwykle wszechstronna maszyna wykorzystywana do rozładunku i załadunku towarów, jest z powodzeniem stosowana w przemyśle transportowym i budowlanym. Jak jest zbudowany HDS? Jakie jest zastosowanie tego pojazdu?

Jak zbudowany jest HDS?

Hydrauliczny dźwig samochodowy różni się nieznacznie od innych dźwigów, które posiadają silnik spalinowy lub elektryczny. Z czego jest, zatem zbudowany?

Elementy stałe każdego pojazdu HDS, to:

1. Wysięgnik, czyli jeden z najistotniejszych elementów żurawia, osadzony na ruszającej się podstawie kolumny. Wysięgnik ruchomy umożliwia pracę na najbardziej niedostępnym obszarze.

2. Kolumna to pionowa część żurawia, która łączy platformę z wyciągiem. To właśnie na tym elemencie opiera się cały ciężar transportowanego przedmiotu. Zwykle instalowana jest bezpośrednio na pojeździe bądź na naczepie.

3. Podstawa to inaczej platforma, na której zamontowany jest żuraw.

4. Podpory – to właśnie dzięki temu elementowi, żuraw jest stabilny, a ciężar dźwigu jest zrównoważony.

Pojazdy HDS posiadają także kabinę operatora ustawioną na podstawie bądź kołach. Do części zmiennych dźwigów zalicza się również system hydrauliczny oraz różnorakie akcesoria (haki, chwytaki), dzięki którym można wykonywać określone prace.

Zastosowanie dźwigów HDS

W zależności od rodzaju pracy, którą zamierzamy wykonać, wyróżniamy różnego rodzaju dźwigi hydrauliczne. HDS możemy podzielić ze względu na zasięg, udźwig, a także podwozie, na którym został zamontowany żuraw.

Najczęściej stosuje się wszechstronne modele dźwigów o ładowności wynoszącej kilka ton, które pracują zarówno w poziomie, jak i w pionie. Wykorzystywane są m.in. podczas prac montażowych, rozładunku i załadunku towarów oraz do przewozu materiałów wielkogabarytowych, takich jak: maszyny rolnicze, kontenery, sprzęty przemysłowe czy płyty drogowe, których nie da się przetransportować autem z przyczepą.

Kolejnymi, równie popularnymi dźwigami hydraulicznym są:

– HDS przeznaczony do wycinki leśnej, który zamiast haków, posiada chwytaki do przenoszenia drewna,

– HDS z dodatkową skrzynią ładunkową.

Mimo, że pojazdy HDS są bardzo często używane w transporcie, równie często wykorzystuje się je do wykonywania usług budowlanych, np. do instalowaniu konstrukcji na wysokościach czy podawania materiałów budowlanych na dach. Ponadto sprawdzają się także w hutnictwie, dzięki możliwości zastosowania różnorakich akcesoriów i uchwytów.

HDS jest niewątpliwie jednym z najbardziej uniwersalnych i wielofunkcyjnych urządzeń. Wysięgnik, kolumna, podstawa i podpory, z których jest zbudowany, ułatwiają pracę na wysokości oraz dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Nic, więc dziwnego, że dźwig hydrauliczny cieszy się ogromną popularnością w wielu branżach.

Leave a Comment

Your email address will not be published.