Jak przebiega transport maszyn?

Transport maszyn przemysłowych nie należy do najłatwiejszych. Jest to niewątpliwie skomplikowane przedsięwzięcie logistyczne, które wymaga umiejętności, wiedzy oraz doświadczenia. Wielu przedsiębiorców decyduje się zatem na wynajęcie specjalistycznej firmy z przewoźnikiem, której pracownicy dodatkowo pomagają zarówno w załadunku, jak i rozładunku sprzętu. W jaki sposób zatem przebiega transport maszyn? O czym należy pamiętać? Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, zachęcamy do przeczytania artykułu. 

Jakie maszyny można transportować?

Branża transportowa dysponuje wieloma technologiami, które umożliwiają przewóz nie tylko drobnicowy, ale także wielkogabarytowy, np. sprzętu ciężkiego. Maszyny przemysłowe mają spore rozmiary oraz dużą masę. Przetransportowanie ich w sposób standardowy, np. samochodem dostawczym jest raczej niemożliwe. Warto zaznaczyć, że przewieźć można praktycznie każdą maszynę, niekiedy trzeba się do tego procesu jedynie specjalnie przygotować. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego zaplecza transportowego możliwe jest przetransportowanie, między innymi maszyn: górniczych, wiertniczych, budowlanych, produkcyjnych, rolniczych itp.

Jak przewozi się maszyny przemysłowe?

Do przewozu maszyn wykorzystuje się pojazdy specjalistyczne. Najczęściej zatem stosuje się naczepy niskopodwoziowe lub przypominające lawetę. W przypadku ładunków bardziej wymagających wykorzystuje się naczepy rozsuwane. Warto jednak wspomnieć, że każdorazowo rodzaj środka transportu wybierany jest do wielkości sprzętu. Wielkogabarytowe i ciężkie maszyny, np. górnicze zwykle przewozi się przy wykorzystaniu pojazdów niskopodwoziowych. Samochody te mają obniżoną platformę, dlatego są łatwiejsze w załadunku. 

Mniejsze maszyny natomiast najczęściej ładuje się na standardowe lawety. Jedną z ważniejszych czynności przewozowych jest odpowiednie zabezpieczenie sprzętu. W tym celu pracownicy specjalistycznej firmy, zajmującej się transportem, wykorzystują wytrzymałe pasy oraz łańcuchy, które zapobiegają zsunięciu się maszyny i spowodowaniu groźnego wypadku. 

Na czym polega transport maszyn?

Nie da się ukryć, że sam przewóz jest tylko niewielką częścią całego procesu, który należy dokładnie zaplanować. Transport maszyn przemysłowych dzieli się na kilka etapów. Poniżej opisujemy, w jaki sposób ładuje i rozładowuje się maszyny przeznaczone do przewozu.

•Początkowo maszynę podnosi się specjalnymi lewarkami i ustawia ją na rolkach, które są następnie blokowane tak, aby poruszały się wyłącznie prostoliniowo. Nie da się ukryć, że rolki te pełnią funkcję zabezpieczającą.

•Kolejnym krokiem jest podpięcie maszyny do transportującego ją pojazdu. Maszynę ciągnie się wózkiem widłowym do rampy przeładunkowej.

•Przy pomocy dźwigu podnosi się maszynę bezpośrednio z rolek i umieszcza się na pojeździe.

•Kolejnym krokiem jest odpowiednie zabezpieczenie maszyny.

•Po przewiezieniu maszyny ściąga się ją na specjalnie przygotowane podkłady, a następnie ponownie umieszcza na rolkach.

•Maszynę przewozi się na rolkach bezpośrednio do miejsca docelowego.

Bezpieczeństwo transportu

Podczas przewozu maszyny należy pamiętać o bezpieczeństwie. Z pewnością niezwykle ważne jest wyżej omawiane zabezpieczenie sprzętu pasami lub łańcuchami. Warto jednak wspomnieć też, że maszynę można przesuwać na rolkach wyłącznie po równych powierzchniach. Ponadto nie może ona być podpięta do zasilania. Dobrze jest też sprawdzić, z jaką firmą przewozową nawiązuje się współpracę. Pracownicy powinni dysponować uprawnieniami do prowadzenia wózka widłowego oraz dźwigu i korzystać wyłącznie z atestowanych sprzętów.

Transport maszyn przemysłowych jest skomplikowanym procesem, który przebiega w kilku etapach. Należy odpowiednio załadować maszynę przy wykorzystaniu dźwigu, a także dobrze ją zabezpieczyć, by nie stanowiła zagrożenia dla innych uczestników ruchu podczas przewozu. Jeśli zatem zależy Ci na bezpiecznym przewiezieniu maszyny ciężkiej, zdecyduj się na usługi polecanej firmy.

Leave a Comment

Your email address will not be published.